

Mediemyndigheten
Om oss
Mediemyndigheten är en statlig myndighet som ska verka för yttrandefrihet, medie- och informationskunnighet samt möjligheterna till mångfald och tillgänglighet på medieområdet. Vi ska också verka för att stärka barn och unga som medvetna medieanvändare.
Hur skapar vi mediemedvetna elever? Brukar du prata med dina elever om det vi ser, hör eller läser verkligen är sant? Hur påverkar AI och desinformation vårt informationsflöde? Hösten 2025 så lanserade Mediemyndigheten utbildningen mediemedveten.se, en utbildning i medie- och informationskunnighet – för alla. Du är välkommen att testa utbildningen i vår monter på SETT-mässan.
Mediemedveten.se är ett verktyg för dig som vill lära elever navigera i dagens medielandskap. Utbildningen är kostnadsfri och tillgänglig för alla. I utbildningen finns en verktygslåda som erbjuder arbetsmaterial för dig som arbetar med barn och unga. Där finns även material för dig som arbetar inom anpassade skolformer.
I vår monter medverkar även Safer Internet Centre - en gemensam kraftsamling för barns och ungas trygghet på nätet. I Sverige drivs satsningen av Mediemyndigheten tillsammans med barnrättsorganisationerna Bris och ECPAT. Safer Internet Centre arbetar för att öka barns trygghet på nätet genom att ge kunskap och direkt stöd till barn och unga, vårdnadshavare och professionella.
Produkter

Hur skapar vi mediemedvetna elever? Brukar du prata med dina elever om det vi ser, hör eller läser verkligen är sant? Hösten 2025 så lanserade Mediemyndigheten utbildningen mediemedveten.se, en utbildning i medie- och informationskunnighet – för alla.

Dina rättigheter online
Mediemyndighetens utbildningsmaterial ”Dina rättigheter online” handlar om barns digitala rättigheter – vad plattformar samlar in och vet om oss, vilka lagar som gäller när man rör sig på internet och hur barn själva kan förstå sina rättigheter och skydda sin integritet. I början av 2026 uppdaterades materialet och omfattar nu även information om EU:s Digital Services Act (DSA) och FN:s barnkonvention.

Bilders makt - AI och visuell påverkan
Ett pedagogiskt material om visuell källkritik, tolkning av bilder, memes och AI- genererat innehåll.

Tjejer med psykiska funktionsnedsättningar är mer utsatta online
Tjejer på 13–18 år som har en psykisk funktionsnedsättning, som till exempel autism, ADHD och ADD, är mer utsatta på nätet än andra tjejer i samma ålder. Det kan bero på att de ofta vill umgås mer med vänner online. Därför behöver nätet vara tryggt. En rapport från Mediemyndigheten, ”Mellan gemenskap och utsatthet”, handlar om digitala medier och psykisk ohälsa bland unga tjejer med psykiska funktionsnedsättningar.